חיפוש
  • Danny Abramovich

קיים מחסור במומחי סייבר

כיום, למרות המודעות לנושא הסייבר, עדיין קיים פער רציני מבחינת ההיצע של השוק אל מול הדרישה ההולכת וגוברת של מומחי סייבר מדיסציפלינות שונות.

תעשיית הסייבר קיימת כבר יותר מ-30 שנה ועברה צמיחה משמעותית בשנים האחרונות, אבל במובנים רבים היא עדיין מגדירה את עצמה מול איומים מתפתחים. ושני השחקנים העיקריים במשחק הזה הינם הטכנולוגיה ותהליכים, שצפויים לשחק תפקיד חשוב במערך הסייבר בשנים הקרובות.


אבל המגוון הרחב של בעלי התפקידים בתחום הסייבר והצורך במציאת כשרונות טובים בתחום הפך להיות גם כן אחד מהמרכיבים החשובים ביותר להצלחתם של ארגונים בהתמודדות יעילה אל מול מתקפות הסייבר, ולכן, בשנים האחרונות ניכרת תופעה של הגדרה מחדש או יותר נכון מיצוב מחדש של מקצועני הסייבר.


המילים "מהנדס מחשבים", חוקר אבטחת מידע" או אפילו "האקר" נוטים לעורר את הדימוי המובהק של זכר צעיר לבוש קפוצ'ון שיושב בחדר חשוך ומקליד על המחשב הנייד שלו. עם זאת, כל מי שעובד בתחום הסייבר כיום, יודע שהמצב שונה לחלוטין.


כיום, באירוע סייבר ממוצע, כמובן שמעורבים גם מהנדסי מחשבים וכדומה, אבל גם עורכי דין, אנשי תקשורת, אנשי יח"צ, חוקרים, ומומחים נוספים בעלי ידע וניסיון בתחומים שונים, בהתאם לגודל וסוג האירוע.


אם למשל מדובר באירוע סייבר בחסות המדינה, יהיו מעורבים עיתונאים ועורכי דין. אם מדובר במתקפת סייבר שבמ סגרתה בוצע מעשה פלילי כגון הונאה עסקית (למשל באמצעות מייל פישינג לגניבת כרטיסי אשראי ואמצעי זיהוי) – יהיו מעורבים מומחי פורנזיקס, נציגת משאבי אנוש מהארגון, וכדומה.


תעשיית הסייבר יצרה ליין חדש של תפקידים בתחום הסייבר, בעלי כישורים ויכולות שונות ומגוונות. למשל, על כל פגיעות שנמצאה באפליקציה מסוימת, יש צוות מומחים שונים שמעורבים בטיפול בבעיה. הצוות בהחלט כולל את מפתח התוכנה (האפליקציה), אבל בנוסף גם צוות מומחי אבטחה שונים בעלי ידע וכישורים בתחום התקיפה, תחקור דיגיטלי, חוקרי איומים, נציגי הנהלה שצריכים לאשר תקציבים לסגירת הפרצות (בין אם זה שעות עבודה של מומחה חיצוני, שעות פיתוח פנימיות, או רכישה והטמעת מוצרי אבטחת מידע), צוות אבטחת מידע שאמון על קידום קמפיין ארגוני להגברת המודעות בנושא אבטחת מידע, ועוד המון גורמים אחרים.


עבור כל פריצת אבטחת מידע, דמיינו לכם עשרות או מאות אנשים שעובדים כדי לתקן ולטפל באירוע הזה, כאשר כל אדם מביא את הערך הייחודי שלו בתהליך הפחתת הסיכון.


האקר אתי או צייד פגיעויות? – מקצוע אידאלי לדור החדש

מיומנויות קבועות כגון קידוד שפות תוכנה ומשפטים ניתן ללמד. לעומת זאת, מיומנויות רכות כגון אינסטינקטים, חשיבה אסטרטגית, ראייה רוחבית וכדומה, קשה יותר ללמידה.


בעולם הסייבר, שני הכישורים חיוניים וחשובים. מקצוען סייבר אידאלי ניחן בשני הכישורים הללו, מה שהביא למחסור מהותי בגיוס כשרונות טובים בתחום הסייבר בשנים האחרונות.


ארגונים רבים מחפשים יותר ויותר מועמדים העונים על דרישות רבות מעבר לסט המיומנויות הבסיסיות של ידע בתכנות, סיסטם, תקשורת ואבטחת מידע.


וזה נכון לגבי כל תחום כיום. למשל, ישנה עלייה ניכרת בדרישות לעו"ד בעלי ידע או יכולת למידה והבנה בעולם הטכנולוגי, או למומחי אבטחת מידע עם יכולת למידה או ידע בתחום המשפטי.


כיום, החיפוש הינו אחר אנשים בעלי ידע נרחב, מדיסציפלינות שונות, היות והדרישות בשוק ממומחי הסייבר השתנו.


אם פעם היינו מגייסים לתחום זה רק אנשים בעלי רקע בתחום הספציפי, למשל רקע בתחום ההנדסה או מחשבים, כיום, זה יכול להשאיר לנו חורים בתחומים אחרים אותם המהנדס אינו מכיר, למשל כישורים של הינדוס אנושי, או תהליכים עסקיים לצורך חישוב נכון של ניהול סיכונים.


הפער במיומנויות נמשך


כיום, למרות המודעות לנושא הסייבר, עדיין קיים פער רציני מבחינת ההיצע של השוק אל מול הדרישה ההולכת וגוברת של מומחי סייבר מדיסציפלינות שונות.


בעידן שבו תפקידם של מומחי הסייבר מוגדר מחדש, המגמה חייבת להשתנות גם לטובת המעסיקים, שמחפשים אחר כשרונות אבודים.


אנו קוראים בקריאה נרגשת לכל אנשי המקצוע בתחום הסייבר: אתם צריכים להתפתח ולהתאים את עצמכם לדרישות התעשייה, מבחינת הידע, הניסיון והכישורים הנדרשים כיום בתחום הסייבר.


ולאלו שחסרי ניסיון ומעוניינים להיכנס לעולם הסייבר: אנחנו צריכים אתכם גם. קריירה חדשה בתחום הסייבר מספקת לכם נתיב דינמי וגלובלי מבחינת קריירה להמשך החיים. הדרישה הינה מיידית, ולא הולכת להיפסק בזמן הקרוב, היות וישנה עלייה מתמדת, אל מול מחסור ההולך וגובר במומחים בתחום הסייבר.


אז בין אם אתם מתרגשים לחקור נוזקות, לנסות לפרוץ למערכות, ובין אם אתם נמשכים יותר לתחום התקינה והרגולציה, נפתחת בפניכם כעת הזדמנות מצוינת לקריירה בתחום הסייבר, אז הושיטו ידיים ומהרו להיכנס לעולמו המופלא של הסייבר.



93 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול