חיפוש
  • Danny Abramovich

עשרת הדיברות להכנת קורות חיים

קורות החיים הם כרטיס הביקור שלכם. הם אמורים להציג בצורה תמציתית אך בהירה, את הניסיון וההשכלה שלכם, ולאפשר למי שקורא אותם להחליט עד כמה אתם מתאימים למשרה זו או אחרת. קורות החיים הם למעשה מסמך שיווקי שמציג לנו אתכם, ולכן לצורה ולתוכן יש חשיבות רבה. בשליחת קורות חיים, המטרה העיקרית שלכם היא לעורר את תשומת ליבו של הקורא ולגרום לו ליצור קשר עמכם.

בעידן של היום, מציאת עבודה הינה משימה לא קלה. רכזות הגיוס בארגונים הגדולים מטפלות בעשרות משרות בכל רגע נתון, ומקבלות מאות קורות חיים בשבוע. איך מזהים את קורות החיים המתאימים ביותר? למה אנחנו שמים לב כשאנחנו משוחחים עם המועמדים? איך תוכלו לשפר את הסיכויים שלכם?

ריכזנו עבורכם את עשרת הדיברות, שמהווים עשרה טיפים ותובנות שנרכשו בשנים של עבודה בתחום, כדי שגם אתם תוכלו להיות שותפים להצלחות שלנו!


טיפ מספר 1: הקפידו על הוויזואליות של קורות החיים!


כפי שציינו מקודם, מנהלות ההשמה מקבלות ביום עשרות אם לא מאות קורות חיים, ולכן הוויזואליות של קורות החיים שלכם מהווה מרכיב חשוב בבחירת קורות החיים שלכם מבין כל העשרות או מאות הקורות חיים שמגיעים למנהלות ההשמה. השקיעו מאמצים בקורות החיים שלכם כדי ליצור מסמך נעים לעין. הקפידו לעשות הגהה והימנעו משגיאות כתיב. דבר נוסף, השתדלו להימנע מטבלאות. מחלקות הגיוס לרוב, עובדות עם מערכות ממוחשבות שאליהם מוזנים קורות החיים, וטבלאות עושות להן בעיות...יש דרכים אחרות לגרום למסמך להיראות מסודר ומעוצב (כמו למשל שימוש ב-Tab), שמשרתים את המטרה הזו.


טיפ מספר 2: לא תמיד יש צורך בתמונה!


בארץ לא כל כך מקובל לצרף תמונה לקורות החיים. לעומת זאת, אם אתם עוסקים בתחום שבו הייצוגיות חשובה, אין ספק שתמונה מוצלחת עשויה לשרת את מטרתכם. אם בכל זאת החלטתם להוסיף תמונה לקורות החיים, הקפידו שהיא תהיה תמונה טובה שלכם, מהכתפיים ומעלה, בגודל שדומה לתמונת פספורט, כזו שמאירה אתכם באור מקצועי (ולא תמונות מטיולים, תמונות רומנטיות, חשוכות או אחרות...).


טיפ מספר 3: יש פרטים שחייבים לכלול בקורות חיים!


לעתים, כאשר אנחנו במרדף אחרי הזמן לנסות למצוא עבודה, אנו ממהרים ועושים טעויות בסיסיות שעלולות לעלות לנו ביוקר...ולפספס את המשרות הנחשקות שרצינו להשיג. בעת הכנת קורות חיים, חשוב לקחת קצת זמן, ולוודא שלא פספסתם שום פרט חשוב אשר היה יכול להבליט את כישוריכם אל מול מועמד אחר. הפרטים הבסיסיים ביותר שיש לכלול בקורות החיים הם: שם מלא ופרטי התקשרות (טלפון וכתובת דוא"ל). רצוי להוסיף גם מקום מגורים ושנת לידה. שימוש לב שאינכם משמיטים פרטים אלה, או פרטים לגבי ההשכלה שלכם. חשוב שיהיה קל להבין מקורות החיים מה עשיתם לאורך דרככם המקצועית, ושלא יהיו פערים לא מוסברים. היעדרם של פרטים אלה מעלים סימני שאלה, ועשויים לגרום לכך שלא יתקשרו אליכם.


טיפ מספר 4: להימנע מסיפורי אגדות. קורות חיים צריכים להיות תמציתיים!


היזהרו מקורות חיים תמציתיים מדי ומקורות חיים מרחיבים מדי. בניגוד לתפיסה המקובלת, קורות חיים לא חייבים להצטמצם לעמוד אחד בלבד. מצד שני, אם אתם חורגים מעבר לכך, אנא ודאו שאתם אכן ממלאים את המקום בתוכן ובעשייה משמעותית... הקפידו לציין לגבי כל מקום עבודה מה הייתה הגדרת התפקיד שלכם, תחומי עיסוק, אחריות או סמכות, כלים מקצועיים וסביבות עבודה בהם עבדתם.


טיפ מספר 5: יש לוודא שקיימת הלימה בין הגדרה לבין תכולת התפקיד!


לא אחת, מנהלות ההשמה נתקלות במועמדים שמגדירים את עצמם כ"מומחה סייבר" או כ"ראש צוות" או "מנהל אבטחת מידע", כאשר בפועל (בין אם מקריאת המשך קורות החיים ובין אם בשיחת ראיון ראשונית או טלפונית) מתברר שהכותרת נראית מרשימה, אך כל קשר בינה, לבין תחומי האחריות בפועל של אותו מועמד, מקרי בהחלט... הקפידו שהגדרות התפקידים שלכם, ישקפו את תחומי האחריות שלכם, באותו תפקיד ולהיפך.


טיפ מספר 6: התאימו את הקורות חיים למשרה!


תנסו להתאים את הקורות חיים שלכם למשרה המבוקשת. זה לגיטימי מאוד, ולפעמים אפילו ראוי, לערוך את קורות החיים במידה מצומצמת, כך שיתאימו לדרישות משרה ספציפית. כך למשל, מישהו שעבד כמנהל רשת יכול להציג את עצמו כמוביל טכנולוגי עבור משרות מסוימות, וכמנהל סיסטם או רשת מן השורה הראשונה עבור משרות אחרות. כל עוד הדבר נעשה באופן פרופורציונאלי, זה בסדר גמור ומקובל. היזהרו מהפרזה או משינויים חדי מדי (כבר נתקלנו בעבר במנהלי רשת אשר הגדירו את עצמם כ"מנהלי אבטחת מידע"...).

טיפ 7: תשימו לב להגדרות ארגוניות אל מול הגדרות כלליות!


חשוב לזכור שלא כל הארגונים משתמשים באותן הגדרות תפקיד, ויש ארגונים שההיררכיה בהם, יוצרת תפקידים שלא קיימים במקומות אחרים. היזהרו משימוש בהגדרות כאלה, שיכולות להיות ברורות מאוד בתוך הארגון שלכם, אך לא יובנו על ידי גורם חיצוני. במידת האפשר, השתדלו להשתמש בהגדרות תפקיד מוכרות וברורות יותר, או לכל הפחות – הוסיפו הסבר ברור על תחומי האחריות שלכם בתפקיד.


טיפ 8: התאמה לדרישות המשרה שפורסמה!


מועמדים רבים שולחים קורות חיים למשרות שנראות להם מעניינות, גם אם הם אינם עומדים בכל הדרישות המופיעות בפרסום המשרה. כאשר מנהלות ההשמה מפרסמות מודעה, ברור להן שלפעמים לא יצליחו למצוא מועמדים שעונים ב-100% על כל הדרישות שפורסמו במשרה, אבל גם לא הגיוני שסטודנטים או חיילים משוחררים שולחים קורות חיים למשרות שדורשות מעל 5 שנות ניסיון...

כאשר אתם קוראים מודעה ומעוניינים לשלוח קורות חיים, ערכו לעצמכם בדיקה פשוטה: אם אתם עונים על 80% מהדרישות בפרסום, קדימה ובהצלחה. אם לא, ותרו על כך, ולא משנה כמה המשרה מעניינת אתכם.

טיפ 9: אל תהיו "שולחים קורות חיים כרוניים"!

בהמשך לסעיף הקודם, היזהרו מלהפוך "שולחי קורות חיים כרוניים", ולשלוח קורות חיים לכל משרה שמתפרסמת. אין ספק שיש יתרון בכך שרכזות הגיוס מכירות את שמכם, אבל אתם לא רוצים לעורר אנטגוניזם ושימחקו את קורות החיים שלכם מיד עם הגעתם. חשוב שתבינו שמהצד של רכזות הגיוס, זה יוצר תחושה של מועמד נואש, שלא טורח לשים לב לפרטים, ומעלה סימני שאלה רבים לגביו ולגבי המקצועיות שלו.


טיפ 10: תנסו לקבל פידבק מגורם חיצוני!

זהו, בגדול סיימתם לכתוב את הקורות חיים שלכם, ואתם די מרוצים מהתוצר הסופי שיצא. אבל לפני שאתם שולחים קורות חיים, עשו לעצמכם טובה: תנו למישהו שלא מכיר את העבודה שלכם מקרוב (למשל אח, חבר, בן זוג, קולגה) לקרוא את קורות החיים, ובדקו אם הוא מבין ומקבל תמונה כללית של העשייה שלכם. אם כן – הצלחתם, ואתם יכולים לשגר את קורות החיים שלכם לעשרות מנהלות ההשמה שממתינות. אם לא, סביר להניח שגם מנהלות השמה יחשבו שקורות החיים שלכם לא ברורים מספיק ולא משקפים את מה שעשיתם. במצב כזה, כדאי לחזור ולהשקיע זמן נוסף בשיפור קורות החיים.

21 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול