חיפוש
  • Danny Abramovich

חושבים על שינוי קריירה? זה הזמן!

עודכן: 12 באוג׳ 2021

מעולם לא היה זמן טוב יותר לשקול קריירה חדשה, ולא סתם קריירה, אלא קריירה בתחום הגנת הסייבר. בוגרים עם תארים שונים במוסדות אקדמיים, ואנשים מנוסים בתחומים שונים, כבר הסבו את הקריירה שלהם לתחום הגנת הסייבר – תחום שנמצא במגמת עלייה וככל הנראה שלא נראה צניחה בדרישה זו בקרוב.

אנשים שעוסקים בתחום זה מגיעים מרקע שונה מאוד, ולאו דווקא מתחום המחשבים. ישנם בוגרים מתעשייה וניהול, מנהל עסקים, מערכות מידע, פסיכולוגיה, רו"ח, ואפילו עו"ד. כולם חולקים דבר אחד במשותף: הם כבר חרטו קריירה בתחום הגנת הסייבר בלי לחפש קיצורי דרך, אלא באמצעות עבודה קשה. וגם אתם יכולים לעשות זאת!


ביקוש מאסיבי לאנשים בתחום הגנת הסייבר

לעתים, אנשים רבים מאויימים ע"י המחשבה של שינוי קריירה, ועוד בתחום הגנת הסייבר. הם מאמינים כי משרות בתחום הגנת הסייבר דורשות מומחיות עמוקה ברשתות תקשורת ומערכות הפעלה, תארים אקדמאיים בתחום המחשבים ואף הסמכות מקצועיות נוספות בתחום. בעוד המרכיבים הללו בהחלט יכולים להאיץ את הצמיחה שלכם בקריירה בתחום הגנת הסייבר, ההזדמנות לפרוץ לדרך חדשה בתחום הגנת הסייבר מעולם לא הייתה גדולה יותר. אתם עשויים להיות מופתעים לגלות כמה דרכים יש שאפשר להתחיל מהן.

כוחות השוק מניעים הזדמנות אדירה זו, כאשר מומחים מעריכים כי תעשיית ה-IT בכלל, ותעשיית הגנת הסייבר בפרט עומדת בפני משבר מיומנויות בתחום זה, שצפוי להותיר עד 1.8 מיליון מקומות עבודה שלא מומשו עד שנת 2022. המחסור הבולט במיוחד בקרב נשים, המייצגות רק כ-12% מכוח העבודה בתחום הגנת הסייבר.

משבר הכישרון מתרחש בתוך הכרח שנגרם כתוצאה מהאיום הגובר של פשעי סייבר, שכן עברייני הסייבר משתמשים בכלים מתוחכמים יותר ויותר, שיטות חדשות, ואם זה לא מספיק, אז כניסתם של שחקנים חדשים לזירת הסייבר כגון פשע מאורגן וקבוצות שממומנות ע"י מדינות משנות את התמונה.


הדרכה והכשרה ביסוד

המכללות והאוניברסיטאות אינן יכולות למלא את הפער הזה, והם בעצמם מתמודדים עם חוסר מיומנויות משלהם, הן בסגל ההוראה והן בכלים ובמעבדות הלימוד, מה שמחייב את התעשייה ואת החברות להיות יותר ויותר יצירתיות בפתרונות שהם מציעים לשוק.

הצמיחה בשוק העבודה בתחום הגנת הסייבר היא בשיעור גדילה של פי שלוש מכלל תחום ה-IT כפי שהכרנו עד כה. למשל, חברת יבמ הודיעה שתשקיע כמיליארד דולר בהכשרות ופיתוח מיומנויות עבור כח העבודה בארה"ב רק בארבעת השנים הקרובות. רוב ההשקעה תהיה כמובן בתחום הגנת הסייבר, שמהווה גם חלק עיקרי מהפעילות העסקית של החברה.

בארה"ב תחום זה מפותח מאוד, וישנם הרבה שיתופי פעולה בין התעשייה לבין בתי הספר ומוסדות ההשכלה האקדמאים, במטרה להכשיר את הדור הבא של לוחמי הסייבר.

משרות צווארון לבן חדשות דורשות מיומנויות יותר מתואר

כשמדובר במשרות בתחום הגנת הסייבר, התעשייה מאמינה יותר ברכישת מיומנויות מקצועיות מאשר רכישת תארים כלליים. התעשייה מעודדת עובדים להתמקצע בתחומים טכנולוגיים שונים, ולרכוש ידע וניסיון מעשי על פני הידע התיאורטי אותו רוכשים במוסדות האקדמיים.

עובדים בעלי מוטיבציה גבוהה שאוהבים את עבודתם ומפגינים שאיפה ונכונות לקדם את כישוריהם  יכולים ללמוד תחומים חדשים ולהתפתח מקצועית באמצעות שילוב של הכשרה תוך כדי עבודה, תוך התמדה ושמירה מתמשכת על הכשירות המקצועית.


הפורטפוליו של העובדים בתחום זה יכול לבוא מכמה כיוונים, כגון:

  • חוקרים בתחומים שונים – אשר יכולים לעשות הסבה לתחום החקר בעולם הגנת הסייבר.

  • פותרי בעיות אנליטיות, שיטתי ומוכוון לפרטים – שיכולים לשדרג את עצמם בעולם ההונאות והמעילות, תוך פיתוח מודלים של זיהוי הונאות ואנומליות במערכות המחשוב של הארגון.

  • סטודנטים הלומדים תמיד – ויכולים להתחיל בקריירה חדשה בעולם הגנת הסייבר, למשל יתחילו ב-SOC, ומשם ימשיכו לטפס הלאה בסולם המקצועי.

  • יועצים שעובדים עם אחרים ומנסים להבין ולפתור בעיות שונות – יכולים להפוך ליועצי אבטחת מידע ולהתמקצע בתחום שונים בתחום זה.

מאפיינים אלה ברורים ואנשים שהשכילו לקחת יוזמה כדי לשנות קריירה ולאחר מכן השתמשו במיומנויות שלהם כדי להתמודד על תפקידים אחרים בתחום זה, תוך התפתחות מקצועית ואישית. אנשים שלא פחדו והעיזו לעבור את השינוי, שאלו הרבה שאלות, ולמדו הרבה, תוך חיפוש הזדמנויות לקבל דריכת רגל בעולם הסייבר, לבסוף הצליחו לנחות במקום הנכון ולקבל את ההזדמנות הראשונה שלהם בעולם הגנת הסייבר, ומשם היכולת להרחיב את האופקים ולהתפתח מקצועית תלוי רק בהם.


תנצלו הזדמנויות לקבל הכשרות בתחום הגנת הסייבר

ההוצאות בתחום זה לא צריכות להווה מכשול. ישנם ארגונים רבים שמשקיעים בעובדיהם מבחינת הכשרות מקצועיות, וגם אם לא, ישנן לא מעט מקורות למידה חינמיים או במחירים מוזלים יותר שניתן לנצל לצורך רכישת מקצוע בתחום הגנת הסייבר. מכללות כמו UDEMY, COURSERA, LYNDA, ואחרים מציעים קורסים מקוונים במחירים מאוד אטראקטיביים.

עולם הסייבר משתנה כל כך מהר, מה שהופך את ההשקעה להכשרה מקצועית בתחום זה למאוד כדאית מבחינת החזר השקעה, וישנם גם הרבה מאוד דיסציפלינות ותחומי התמחות שניתן ללמוד ולהתפתח בהם.

תחום הגנת הסייבר הינו אחד מהתחומים הדינמיים ביותר בתחום ה-IT. הפתרונות של היום משלבים טכנולוגיות מתקדמות – כגון בינה מלאכותית, זיהוי תמונה וקול, ניתוח נתונים בעידן הביג דאטה, מיומטריה, ניידות, רכיבי IOT, Machine Learning, AI, ועוד תחומים חדשים שצצים להם בתעשייה מדי פעם.

זה דורש גידול מאסיבי בכח העבודה בתעשייה, כך שאם אתם מחפשים עבודה המשלבת מגוון רחב של טכנולוגיות, התרגשות, צמיחה מהירה ונתיב קריירה לטווח ארוך עם סיכוי לעשות את ההבדל ולשנות דברים, אז הזמן מעולם לא היה טוב יותר לשקול קריירה בתחום הגנת הסייבר.

50 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול